Drømme, terapi og meditation, 3. session, 21. maj 2024
Underviser: Britta Karlshøj
Værtinde: Jeanette Lykkegård
Efter velkomsten gennemgik Britta kort elementer og symboler i de fremsendte drømme.
Lydfilen finder du her:
Herefter guidede Britta en bevægelsessekvens med fokus på chakraer. Efter lidt bevægelse blev vi guidet direkte ind i en siddende meditation, hvor vi blev guidet i en øvelse med chakracirkulation. Disse to sammenhængende guidninger finder du som lydfil herunder.
Efterfølgende underviste Britta i grundlæggende chakra-symbolik. Hun brugte en skitse, som vi deler med jer her.
Vi tegnede hver især den drøm, vi havde valgt at arbejde med; som tegneserie, abstrakt, eller hvilken som helst måde det føltes rigtigt at give drømmen et udtryk.
Herpå gik vi ud i mindre grupper i breakoutrooms. Her var øvelsen at fortælle sin drøm og derefter undersøge chakrasymbolikken i drømmen.
Efter arbejdet med drømmene i breakoutrooms, var der delinger i plenum med støtte til yderligere fordybelse i drømmene.
Vi afrundede aftenen med helt kort bare at sidde sammen. Tak for denne gang.
Til næste gang:
Vi opfordrer jer fortsat til at gemme den drøm, som I arbejdede med og den tilhørende tegning, så vi i slutningen af forløbet kan se på, hvordan drømmene I har arbejdet med i dette forløb ’taler sammen’.
Vi anbefaler, at I fortsat fører drømmejournal. I kan undersøge, hvori drømmens ressourcer er og bringe den eller dem med jer ind i den kommende nats søvn.
I meget velkomne til at sende den drøm, I gerne vil arbejde med næste gang til ko*****@***********on.dk inden mandag den 3.juni klokken 9.

