BEVIDSTGØRELSE OG AFSPÆNDING AF KROPSPANSERET

Guided kropsskanning med

Lydfil · 36 min

anton-darius

Denne kropsskanning baserer sig på Wilhelm Reichs beskrivelse af typiske spændingsområder i kroppen – det han kaldte kroppens pansringsringe.

Wilhelm Reich (1897-1957) var en østrigsk læge og psykoanalytiker i generationen efter Sigmund Freud. Han var på flere måder kontroversiel og forud for sin tid, og hans forståelse for sammenhængen mellem kroppen og psyken dannede grundlag for senere terapiformer, der inddrager begge aspekter.

Ideen bag Reichs arbejde med at forløse og frisætte kroppens unødige spændingsmønstre – kaldet kropspanseret eller karaktérpanseret – er, at psykologiske spændinger eller blokeringer spejler sig i kropslige blokeringer. Disse forhindrer vitalenergiens frie flow i kroppen. Derved hæmmes mennesket såvel kropsligt som psykologisk. Ved at arbejde hen imod en frisættelse af de hæmmende spændingsmønstre i kroppen, vil såvel kroppen som psyken blive frisat. Kroppens vitalenergi vil kunne flyde frit.

I nærværende kropsskanning guider Martin lytteren ind i en kontakt med Reichs syv spændingsringe, som styk for styk forsøges bevidstgjort og afspændt. Tilgangen er blid og nænsom med respekt for, at kroppen slipper spændinger, når den er parat til det. Guidningen inviterer til dybere sammenhæng og større frihed i kroppen.

 

Foto: Anton Darius/Unsplash

 

Martin Guldberg

Martin er cand.phil., sanger, manuskriptforfatter, komponist og studielektor ved Aarhus Universitets Institut for Kultur og Kommunikation.

Han har været chef på Den Ny Opera, og han underviser i mindfulness, sang, stemmetræning, kommunikation og arbejde med chakra- og energisystemet.

Martin er certificeret yogalærer fra Kripalu Yoga and Health Center i Massachusetts, USA, og underviser i meditation, mindfulness og yogafilosofi på flere danske yogalæreruddannelser.

Under vejledning og med anvisninger fra Bob Moore og Jes Bertelsen har Martin praktiseret meditation og mindfulness i mere end 30 år. Han tager jævnligt på retreats.

12 Comments

  1. Inger Mette Jacobsen den 29. maj 2024 kl. 18:03

    Fuldstændig fantastisk meditation!

    • Redaktionen den 29. maj 2024 kl. 20:31

      Det glæder os at høre. Tak for det, Inger Mette. Dejligt at du skriver det og at du praktiserer med os. Vi bringer dine ord videre til Martin.❤️

  2. Mette Meinert den 25. maj 2024 kl. 09:54

    Vidunderlig guidning i denne sitrende sommer energi . 🙏🏼💚

    • Redaktionen den 25. maj 2024 kl. 10:00

      Kære Mette – så dejligt at mærke din energi. Vi ønsker dig den smukkeste sommerlørdag i ekkoet af Martins guidning. Mange varme hilsner fra os i teamet ❤️

  3. Susanne Hansen den 19. maj 2024 kl. 22:58

    Meget dejlig krops-scanning. Blev henført til , mindet om en tid med kurser hos Susan Hermann. Det er længe siden.
    Jeg har meget glæde af denne dybe gnidning 💖
    Tusind tak Martin.

    • Redaktionen den 19. maj 2024 kl. 23:12

      Kære Susanne – det glæder os at høre om. Og smukt at guidningen kan bringe frem gode minder. Vi giver dine ord videre til Martin. Rigtig god pinse til dig fra os. ❤️

  4. susanne jeppesen den 19. maj 2024 kl. 22:26

    Tak for denne meditation, som blev til en aften meditation.
    Jeg føler mig utrolig afslappet , samtidig er der energi vibrationer , som begyndte og tiltog under meditationen. Startende i fødder og ben og bevægede sig opad til resten af kroppen, i en grad så det var svært at sidde stille, sammen med følelsen af at være afspændt.
    Hilsen Susanne

    • Redaktionen den 19. maj 2024 kl. 22:56

      Kære Susanne – vi håber den afspændte tilstand fortsætter ind i natten og ønsker dig en god nats hvile. Dejligt at høre fra dig og at du praktiserer med. 💚

  5. Merethe Nebsbjerg den 19. maj 2024 kl. 13:09

    Tak tak tak. Så dejligt. Merethe

    • Redaktionen den 19. maj 2024 kl. 14:15

      Dejligt du praktiserer med, Merethe. Vi ønsker dig en god søndag herfra. ♥️

  6. Marianne den 19. maj 2024 kl. 11:58

    Tak . Denne afspænding lindrede mine hjernerystelses- smerter og gav mere klarhed på, hvor de stammer fra. Dertil bibragte afspændingen større fornemmelse af, at begynde at hænge sammen igen.

    • Redaktionen den 19. maj 2024 kl. 14:13

      Kære Marianne – så godt at høre at Martins guidning kunne lindre dine hjernerystelsessmerter. Vi sender dig mange varme tanker og ønsker dig god bedring. Med din dybe nærhed til naturen, er det nærliggende at tænke at nu i det grønne forår må den også byde på afspænding og lindring for dig. 💚

Efterlad en kommentar