KÆRLIGHED ER EN MULIGHED

af | | 28. marts 2025

Hanneli og Marianne i Stenhuset på Louns

Kære venner og bekendte af Kontemplation
 
Det er sjældent vi nævner eller omtaler bøger her i vores breve til jer – men lige denne uge er der udkommet en bog som det ligger mig særligt på hjertet at fortælle jer om. 

Dens titel er ’Kærlighed er en mulighed’.

Den rummer teachings og fortællinger fra en af mine hjertelærere: 

Marianne Walther. 

For de af jer der kommer på Vækstcenteret hvor jeg lige nu sidder og skriver, er hun et kendt navn og behøver ingen videre introduktion. For alle jer der følger os og ikke nødvendigvis kender Marianne og hendes mand, Jes, kan jeg sige at hun er en hjertelærer af en helt særlig kaliber. En der ikke findes mange af. Og i denne bog får man muligheden for at møde hende, nøgent og ucensureret, igennem eksistens og praksis, kærlighedsliv og undervisning, dans og videregivelse. 

Bogen er født som samtaler mellem Marianne og mig igennem fem år. Samtaler vi optog og skrev ud, som et projektløst projekt, yin-agtig. Det skulle ikke nødvendigvis blive en bog, men det føltes betydningsfuldt at dokumentere Mariannes rige liv og lære. Hun er en stor inspiration for mange praktiserende – og måske i særlig grad for praktiserende der er interesseret i en spirituel vej hvor de kvindelige aspekter fylder mere. Yin-aspektet. Det kvindelige i både kvinder og i mænd.

På ingen måde i modsætning til den mandlige vej. Snarere er den vej Marianne selv har gået, ledsaget af sin kærlighedspartner og lærer, Jes Bertelsen, en forening af yin og yang. En vej som måske ikke er en vej, men mere som en bevægelse der tegnes i vand, som skaber bløde og potentielt betydningsfulde bølger for dem der berøres af dem.

For de af jer der ønsker at få et dybere indblik i Kærlighed er en mulighed, kan jeg anbefale denne side som Vækstcenteret har lavet for bogen. Og ønsker man at læse bogen, kan man finde den hos Indblik bøger.
 
Mange varme hilsner

Hanneli 

 

Foto: Anne-Li Engström

Bogen Kærlighed er en mulighed, med Vækstcenterets gårdsplads som baggrund


er cand.arch., psykoterapeut og meditationslærer.

Hanneli bor på Vækstcenteret i Nørre Snede og er en del af centerets faste undervisningsgruppe. Hun modtager praksisvejledning af Jes Bertelsen.

Hun er en del af Foreningen Børns Livskundskab, og har de seneste år været tilknyttet Center for Systems Awareness i Boston, ansvarlig for den kontemplative del af organisationens uddannelsesprogram for mennesker der arbejder med børn.

Hanneli stiftede Kontemplation i 2010.

Efterlad en kommentar